top of page
  • Yazarın fotoğrafıElif Güveloğlu

ZayıflamaZayıf, narin, ince görünmek, yüzyıllardır, kadınlar başta olmak üzere birçok insanın uğruna çok emek, zaman ve para harcadığı bir özlem olmuştur. Belki de en fazla sayıda ‘mucize reçete’ yine bu özlem için tasarlanmıştır, bir kısmı başarılı, bir kısmı başarısız da bulunsa çoğunun ortak özelliği, kısa sürede kilo verdirmeyi hedeflemesi ve sağlıksız olmalarıdır.

Sağlıklı zayıflama ancak, dengeli, düzenli ve zengin içerikli bir beslenme modelini yaşam stili haline getirmek, fazla yorucu olmayan ve ömür boyu devam ettirilebilecek bir egzersiz şekli alışkanlığı edinmek ve doğanın bize sunduğu sayısız zayıflama yardımcılarından faydalanarak mümkündür ve bu şekilde verilen kilolar da geri alınmaz. Ben diyet listelerinin ve saatler süren nefes nefese kalınarak kendini parçalarcasına uygulanan egzersizlerin yararına inanmıyorum, aç kalarak elde edilen zayıflamanın da...Zayıflamasına yardımcı olduğum hiç kimsenin eline diyet listesi vermedim veya çukulatayı yasaklamadım. Ben de üst üste yaptığım doğumlardan sonra 20 kilo aldım ve bunu bir sene içerisinde, pasta, börek, çukulata da yiyerek ama sağlıklı beslenip doğadan da yardım alarak geri verdim. Tekrar vurguluyorum, aç kalınarak ve hızla verilen kilolar, geri alınmaya mahkumdur, bunun yanında edinilen sağlık problemleri de cabası… Kilo kaybı haftada 1 kg’ı geçmemelidir.

BESLENME Sağlıklı beslenmek, sağlıklı yaşamın anahtarı olduğu gibi genç ve güzel görünmenin de yegane şartıdır ( Antiaging bölümünü inceleyiniz). Günlük alınması gereken kalori miktarı kişinin yaşına, kilosuna, sağlık ve hatta sosyal durumuna (büro çalışanı, işçi, ev hanımı, sporcu), yaşamın içinde bulunduğu sürece( ergenlik, gebelik, emzirme, yaşlılık, doğum sonrası, ameliyat sonrası, kırık sonrası, antibiyotik kullanımı sonrası dönemler) göre kişinin doktoru tarafından tespit edilmeli ve bu toplam kalorinin içerisine karbonhidrat, protein ve yağlar dengeli bir şekilde oturtulmalıdır. Bu besin öğelerinin yüzdelerinin de ortalama bir standart değeri olmasına rağmen, kişiye özel modifiye edilmelidir. Beslenme düzenlenmesi, yalnızca, protein-yağ-karbonhidrat dengesini ayarlamakla kalmamalı, gün içerisinde taze meyve, sebze suları ve bitki çaylarından oluşan güzel bir detoks programıyla da zenginleştirilmelidir. Taze meyve, sebze ve bazı kuru yemişler zayıflama sırasında bağışıklık sistemi başta olmak üzere, kas ve sinir sistemini korumak için mutlaka düzenli olarak tüketilmelidir.

EGZERSİZ Egzersiz ve hareketli yaşam, yine sağlıklı yaşam için ‘olmazsa olmaz!’ dır, kilo vermek için şart değildir, egzersiz yapmadan da kilo verilir, ama egzersizi de içeren bir zayıflama programı hem daha kolay, hem de daha sağlıklı kilo vermeyi sağlar hem de verilen kiloların geri alınmasını engeller.Vücudumuz, kasıyla, kemiğiyle, bağ dokuları ve sinir ağlarıyla tamamen hareket üzerine programlanmıştır ve hareket eksikliği romatizmalar dahil kronik dejeneratif hastalıklar, şeker hastalığı, kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, inmeler ve hatta kansere meyili artırır. Üstelik, hareket ederken kas kasılması sırasında ‘mutluluk hormonu’ diye ünlenen ‘seratonin’ salgılanmasında artış olur bu da kişinin zayıflarken de kendini mutlu hissetmesini sağlar. Zayıflarken egzersiz yapmanın başka faydaları da vardır. Egzersiz sırasındaki kas kasılması, kasların yanında onlara paralel seyreden toplardamar ve lenf damarları üzerinde sağma ve masaj etkisi yaparak kirli kanın kalbe doğru direnajına yardımcı olur ve selülit, ciltte kalınlaşma ve pütürlü görünüm gibi estetik sorunların giderilmesine de yardımcı olur. Kan dolaşımını artırdığı için böbreklerin çalışmasını da artırıp detoks işlevi görür. Egzersiz deyince, saatlerce süren uzun veya kişiyi nefes nefese bırakan ağır egzersizlerden bahsetmiyorum. Günde 15 dakika ile başlanıp 1 saate çıkarılan, doğru nefes kontrolü ile yapılan egzersizler idealdir. Kişinin bünyesine göre kardiyo veya ağırlık çalışması oranları doktoru tarafından yönlendirilebilir. Şunu unutmamak gerekir, 15 dakika egzersiz bile hiç yapmamaktan daha iyidir!!! Çünkü metabolizmada hızlanma ve kalp atışlarında artış başladıktan sonra, egzersizi bıraksanız bile bu durum bazen saatlerce devam eder. Yatarkan yapılan egzersiz, uykuda bile kilo vermeye yardımcıdır, sabah yapılan egzersiz ise tüm gün zinde olmanızı sağlar ve bazal metabolik hızınızda bir artış sağlar. En ideali sabah güne 45 dakikalık ağır olmayan bir egzersizle (yürüyüş, jogging, bisiklet, aerobik) güne başlamak ve yatmadan önce yine 45 dakikalık bir egzersizle de günü bitirmektir.

DOĞAL TAKVİYELER Doğa bize cömert ellerini, birçok hastalıkta olduğu gibi tıbben bir hastalık kabul edilen ‘obesite’ yani şişmanlıkprobleminde de uzatmıştır. Doğada zayıflamaya yardımcı o kadar çok bitki ve besin vardır ki bunlardan, kişinin bünyesine uygun maddeleri akıllıca seçer ve düzenli uygularsak, beslenmeye de biraz dikkat edilerek, ZAYIFLATILAMAYACAK KİŞİ YOKTUR!!! Doğadan faydalanırken, dikkat edilmesi gereken en önemli şey, birçok hastalığın bitkisel tedavisinde de olduğu gibi ‘bitkidir yan etkisi yoktur’ yanlışına kapılmamaktır. Örneğin, tüm dünyada zayıflama amaçlı olarak en yaygın kullanımı olan bitkilerden ‘sinameki’ toksik olabilen bir bitkidir ve kontrolsüz kullanımı sakıncalıdır, içerisinde düşük doz siyanür mevcuttur ve aslında vücut bu toksik maddeyi atmak için savunma mekanizması olarak ishal reaksiyonu başlatır. Ben bugüne kadar zayıflattığım hiçbir kişide sinameki kullanmadım, kullanılmasına da karşıyım. Başka birçok bitkiyi de, özellikle hipertansiyon, kalp,böbrek ve şeker hastalarının çok dikkatle kullanmaları, daha da doğrusu doktor kontrolünde kullanmaları doğru olur. Zayıflamaya yardımcı olarak, yalnızca bitkiler değil, birçok hastalığın bitkisel tedavisinde olduğu gibi, BİTKİ ÖZLERİ VE EKSTRELERİ DAHA ETKİLİDİR. Bitkisel çayların çoğu düşük dozlarda, eğer kişinin ek bir hastalığı yoksa, doktor kontrolü olmadan da kullanılır ama bitki özleri ve ekstreleri mutlaka doktor kontrolünde uygulanmalıdır. Üstüne basarak söylemek istediğim şey şudur; TEK BAŞINA ZAYIFLAMA SAĞLAYACAK HİÇBİR MUCİZE BİTKİ, BESİN, ÇAY VS. YOKTUR !!! Zayıflamaya yardımcı bitkiler ve bitki özleri, sağlıklı bir beslenme ve egzersiz programıyla birlikte uygulanırlarsa o programa mucizevi bir hızlandırma sağlarlar, yardımcı olurlar. Tekrar söylüyorum, düzenli bir programla, BİTKİLERİN GÜCÜNÜ KULLANARAK, AÇ KALMADAN VE AĞIR EGZERSİZLER YAPMADAN ZAYIFLAMAK MÜMKÜNDÜR!!! Önemli ek bir hastalığı yoksa, ZAYIFLATILAMAYACAK İNSAN YOKTUR!!!


143 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page